Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції України



Хто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 89 гостей.

Донецька обласна рада

Трудові права осіб з інвалідністю

Переглядів: 198
24.10.2023 - 08:56

Особи  з інвалідністю потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві. 

Однією з державних гарантій для осіб з інвалідністю є право на працю. 
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», держава гарантує особам з інвалідністю рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства та створює для них потрібні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами. 
У разі застосування праці осіб з інвалідністю роботодавець зобов’язаний враховувати рекомендації МСЕК, оскільки невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров’я такого працівника, за що роботодавець нестиме відповідальність. 

Встановлення робочого часу для працівників з інвалідністю.
Відповідно до ст. 172 Кодексу законів про працю України, за бажанням працівника з інвалідністю або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня або неповного робочого тижня. Сутність неповного робочого часу полягає в тому, що працівник працює менше за звичайну тривалість робочого часу і при цьому оплата його праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. 
Причому таке зменшення може встановлюватися шляхом:

  • зменшення тривалості щоденної роботи;
  • зменшення кількості днів роботи протягом тижня або одночасного зменшення кількості днів і тривалості щоденної роботи. 

Усе залежатиме від домовленості між роботодавцем і працівником з інвалідністю. 
Так, це можуть бути і дві години на день, і дві години на тиждень. Однак при цьому має бути дотримано мінімальних державних гарантій щодо оплати праці. Більше того, якщо індивідуальною програмою особи з інвалідністю передбачено зменшену тривалість робочого часу, роботодавець зобов’язаний створити такі умови. 
За згодою працівника з інвалідністю і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям, такі працівники можуть залучатися до роботи в нічний час та до надурочних робіт. 
Відповідно до ст. 56 КЗпП України, робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. 

Тривалість відпусток для працівників з інвалідністю.
Відповідно до ч. 7 ст. 10 ЗУ «Про відпустки», працівникам з інвалідністю, які влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали півроку на даному підприємстві, надається право піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості. 
Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про відпустки», тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить: 

  •  особам з інвалідністю І та ІІ груп – 30 календарних днів; 
  •  особам з інвалідністю ІІІ групи – 26 календарних днів. 

У разі, якщо колективний договір підприємства встановлює додаткові відпустки або особа з інвалідністю має право на додаткові відпустки на інших підставах, то кількість днів додаткової відпустки додається до основної щорічної відпустки. 
Також за заявою працівника з інвалідністю І та ІІ груп інвалідності роботодавець зобов’язаний надавати йому відпустку без збереження заробітної плати на строк до 60 календарних днів на рік, а працівнику з інвалідністю ІІІ групи – тривалістю до 30 календарних днів щорічно. 

Роботодавцям потрібно пам’ятати, що: 

  • при прийомі на роботу працівника з інвалідністю не встановлюється випробувальний термін (ч. 3 ст. 26 КЗпП України); 
  • інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк; 
  • відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою власника або уповноваженого ним органу, переведення працівника з інвалідністю на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан працівника з інвалідністю перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенням здоров’я осіб з інвалідністю; 
  • при скороченні чисельності або штату, переважне право залишатися на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається особам, які отримали інвалідність внаслідок війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Працівники, які отримали на підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання, мають переважне право на залишення на роботі при скороченні штату або чисельності працівників, якщо за кваліфікацією та продуктивністю праці вони не поступаються іншим працівникам. Однак, законодавство не забороняє звільняти з роботи працівників з інвалідністю з причин, не пов`язаних з інвалідністю – прогул, порушення трудової дисципліни тощо. 
Детальніше про трудове законодавство на порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua/. 
Джерело: http://ck.dsp.gov.ua/news/trudovi-prava-liudei-z-invalidnistiu/.